Sailing Summer Success

 

Sailing Summer Success  

Our RHS pupils have had much sailing success over the summer. Please find below some of the fabulous results! 

 

TEAM RESULTS 

Itchenor Schools Week  

 

Fevas 

Merryn Attridge and Toby Smith- 2nd overall, out of 93 boats! 

Ciara Murphy and Devon Lane - 24th 

Harry Law and George Allinson - 34th 

As well as other pupils - we had 9 boats entered 

 

Fireflies 
Sebastian Kempe and Grace Pank - 4th out of 71 boats 

James Deaton and Paddy Moriarty - 5th 

Nicole Stovell and Millie Lewis - 6th and 1st females 

Harriet George and Sam Grout - 37th 

 

Our top three boats combined scores were better than any other school, so we won the team trophy. As far as we can work out, no school has ever won the team trophy in both classes in the same year! 

 

INDIVIDUAL RESULTS 

RS Feva World Championship 

Weymouth and Portland National Sailing Academy 

Thomas Davey - 6th in silver fleet 

 

29er European Championship 

Royal Danish Yacht Club 

Karrie Clark competed 

 

29er World Championship 

Club Nautic El Balis, Barcelona 

Karrie Clark and Lia Fletcher competed (separately) 

 

29er National Championship 

Royal Torbay Yacht Club 

Karrie Clark 12th overall and 2nd female boat 

Millie Deacon - 26th 

Oscar Oldfield - 37th 

 

Topper National Championship 

Weymouth and Portland National Sailing Academy 

Merryn Attridge - National Champion! 

And entered in the Endeavour Trophy - champion of champions event  

 

Topper World Championship 

Riva Del Garda, Italy 

Merryn Attridge - 14th overall 

 

Waszp National Championship 

Weymouth and Portland National Sailing Academy 

James Deaton 19th 

Wilf Taylor 27th 

Out of 50! 

 

ILCA National Championships 

Hayling Island Sailing Club 

 

ILCA 4 

Toby Smith - 14th overall, 6th under 16 

Tatiana Hazelwood - 35th overall, 5th female, 2nd female under 16  

Imogen Palmer - 4th silver fleet 

Harriet George - 33rd silver fleet 

Grace Coleman Reaston-Brown - 34th silver fleet 
 

ILCA 6 

Grace Pank - 29th silver fleet 

Poppy Lowe - 39th silver fleet 

 

ILCA 4 Youth World Championship 

Vilamoura, Portugal 

 

Boy's 

Boris Hirsch - 14th overall 

Toby Smith - 136th 
 

Girl's 

Millie Lewis - 56th overall 

Ciara Murphy - 65th 

Imogen Palmer - 134th 

Harriet George 150th 

Grace Coleman Reaston-Brown - 153rd 

 

ILCA 4 Youth European Championship 

Tatiana Hazelwood - 115th 

 

ILCA 6 Youth World Championship 

Houston Yacht Club, USA 

 

Women's 

Nicole Stovell - 17th 

 

Men's 

Sebastian Kempe - 6th 

Matteo Bertacchi - 15th 

Thommie Grit - 37th 

Boris Hirsch - 2nd silver fleet 

 

ILCA 7 U21 World Championship 

Vilamoura, Portugal 

Sebastian Kempe - 5th 

 

Optimist World Championship 

Bodrum, Turkey 

Sarah Davis - 131st 

 

World Sailing Youth Sailing World Championship:

5 (or 6) sailors from the school at this exclusive event for pre-selected athletes - just 1 per country. Surely unprecedented anywhere in the world, ever!

ILCA 6

 

Men

Sebastian Kempe - 2nd

Thommie Grit - 28th (and GBR representative)

Boris Hirsch - 35th

Plus Christopher Marsh (incoming pupil) - 46th

Out of the 61 top youth sailors in the world.

 

Women

Nicole Stovell - 23rd

Grace Coleman Reaston-Brown - 54th

 

In addition to these there were a number of strong performances in local regatta weeks: 

 

Royal Harwich Yacht Club Junior Race Week 

 

Fast Handicap 

Thomas Davey - 1st 

Millie Deacon - 3rd 

 

ILCA 

Charlotte Allen - 13th 

 

West Mersea Yacht Club Mersea Week 

 

Medium handicap 

Sam Grout - 2nd 

Poppy Lowe - 5th 

 

Fast handicap 

Muiris Capon-Telford - 6th 

Izzy Bartlett - 9th 

 

West Mersea Yacht Club Cadet Week 

 

Slow handicap 

Sonny and Joel Simpson - 1st 

Will Grout - 7th 

Freddie Lowe - 20th 

 

Fast handicap 

Charlotte Allen - 2nd 

Sam Grout - 3rd 

Muiris Capon-Telford - 6th 

Izzy Bartlett - 7th 

Poppy Lowe - 8th 

James Humphreys - 10th